Loading…

Neden Romanya?

Neden Romanya?

Romanya’ya seyahat etmek için bir çok neden sıralamak mümkün aslında. Etkileyici sarayları, manastırları, kayak tesisleri, Transilvanya bölgesi, Tuna deltası ve Karadeniz sahiliyle henüz yeteri kadar tanınmayan eski “Doğu Blok”u ülkelerinden biridir.

Ülkenin gerek doğal güzellik, gerek tarihi önem açısından gezilecek, görülecek yerleri çoktur. Karpat dağları, yürüyüş ve kamp yapmak, aynı zamanda dağcılık için çok elverişlidir.

Kuzeydoğu bölgesi 15. ve 16. yüzyıllarda inşa edilen manastırlarıyla ünlüdür. UNESCO tarafından koruma altına alınmış bulunan Tuna Deltası’ndaki doğal hayat etkileyicidir.

Bükreş’te Parlamento Binası, Eski Şehir, Köy Müzesi ve Köylü Müzesi başlıca gezilmesi gereken yerlerdir. Ayrıca şehir merkezinde Herastrau Parkı görülmeye değerdir. Bükreş’e 130 km uzaklıktaki Sinaia, birçok manastıra, Peleş Sarayına evsahipliği yapması ve Dracula’nın yaşadığı yer olarak da bilinen Bran kalesine yakınlığı ile haftasonu tatilleri için elverişlidir.

Bunların yanısıra 18. yüzyılın başlarında Brancoveanu ailesi tarafından yaptırılan Mogoşaia Sarayı (Bükreş’e 20 km), su sporlarına da elverişli olan ve Dracula’nın mezarının da bulunduğu söylenen Snagov gölü ve civarı (Bükreş’e 40 km) görülmeye değer yerler arasındadır.

Kış aylarında ise, karayolundan Bükreş'e iki-üç saat mesafedeki Sinaia, Predeal ve Poiana Braşov gibi turistik bölgelerde kış sporları yapmak mümkündür. Sözkonusu tesislerde tatminkar düzeyde kayak pistleri bulunmaktadır.

Restoran ve eğlence yerlerinin sayısı ve kalitesi her geçen gün artmaktadır. Her zevke ve bütçeye göre restoran bulmak mümkündür. Restoranlar, ağırlıklı olarak İtalyan mutfağı sunmaktadırlar. Bununla birlikte, Türk, Japon, Hint, Çin, Fransız, Tayland, Lübnan restoranları ve tabiatıyla Romen restoranları da mevcuttur.

Bize Sorun

Top