Loading…

Romanya Seyahatinde Görülmesi Gereken Birbirinden Farklı 5 Yer

Romanya seyahat severler için birbirinden farklı deneyimler barındıran, her tarza hitap edecek güzellikler sunar. Farklı doğası, kültürü, mimarisi  ile gideceğiniz her şehirde size hitap eden, seveceğiniz bir şey bulmanız oldukça yüksektir.

1. Dünyanın gözdelerinden Tuna Deltası

Tuna Deltası. sazlıkları, pelikanları, uçsuz bucaksız kanalları ve binlerce nilüfer çiçeğinin ana yurdudur. UNESCO tarafından korunulan alan  gezegendeki en büyük sulak alanlardan biridir ve 300'den fazla farklı kuş  türüne ve mütevazı ve tenha bir yaşam tarzına öncülük eden yaklaşık 16.000 yerel insana ev sahipliği yapmaktadır.

romanya

4.152 kilometrekarelik bir alana yayılan bu geniş delta, yaklaşık 30 farklı eko-sistem içeriyor ve biyolojik çeşitlilik açısından Galapagos ve Büyük Set Resif'inin arkasında üçüncü sırada yer alıyor. Burada Tuna, on farklı ülkede 2.860 kilometre yol kat ettikten sonra Karadeniz'e boşalıyor. Burayı ziyaret etmek huzurlu bir tekne yolculuğu yapmak, yerel hayatı anlamak için harika bir yoldur.

2. Nerede o eski Romanya diyenler için Maramureş

Genellikle ülkenin en geleneksel bölgesi olarak tanımlanırken, bir peri hikayesinin sayfalarına adım atmış gibi hissetmemek zordur. Yüzlerce yıllık ahşap kiliselerden, gökyüzü dokunan kuleleri, işlemeli bluzlar, etekler ve önlükler giymiş yerel kadınlara kadar  daha önce deneyimlediğiniz her şeyden uzak bir dünya.

romanya

Romanya yerel kültürünün her bir parçasını burada görmeye çalışın. Folklorları hakkında bilgi edinin, halk müziği dinleyin ve tahıl ve hayvancılık ticaretine tanık olmak için yerel bir köylü pazarına gidin. Her çiftlik evinin önündeki karmaşık iri oyma kapılara hayran olun ve hatta bir gün geçirmek için mutlak kiliseleri ziyaret edin. Dünyanın en sıra dışı mezarlıklarından birisi olan Merry Mezarlığını ziyaret edin.

romanya

3. Romanya orta çağ'da nasıldı merak edenler için Sighişoara

Romanya'yı düşündüğünüzde aklınıza ilk ne geliyor? Elbette ki  Kont Drakula. Sighişoara, Bram Stoker'in ünlü kurgusal karakterinin arkasındaki ilham kaynağı olan  Vlad Tepeş’in doğum yeridir. Tarihi Transilvanya'nın tam kalbinde yer alan bu 12. yüzyıl Sakson kenti, Avrupa'nın en iyi korunmuş ve en güzel ortaçağ noktalarından biri olarak kabul edilmektedir.

romanya

Oldukça turistik olan kente dünyanın her yerinden  her yıl Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşmak için binlerce ziyaretçi geliyor. Birbirinden  güzel pastel renkli evleri  ve orta çağın önemli bir  temsilcisi olması dolayısıyla 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası statüsünü aldı. Burayı ziyaret ettiğinizde  ünlü saat kulesinden şehri tamamen görebileceğiniz enfes manzarasına göz atmayı unutmayın.

transilvanya

4. Prens Charles'in Romanya'daki adresi Viscri Köyü

Transilvanya’nın daha derinlerine inersek Prens Charles’inde gözdelerinden olan Viscri’den bahsetmemek olmaz. İlk olarak Lüksemburg saksonları tarafından sömürgeleştirilen bu pastoral köy, kartpostaldan çıkmış gibi deyiminin tam halidir. 12.yydan kalma sonra eklemeleri ile tamamen romanesk bir hal alan kilisesi ile ünlüdür.

Prens Charles

Viscri de yapabileceğiniz herhangi bir aktivite yok, ancak  uzun yürüyüşler yapmak, huzurun tadını çıkarmak, yerlilerin günlük hayatlarını ortak olmak  ve birazda Prens Charles’in neden burayı bu kadar sevdiğini anlamaya çalışmak için tercih edebilirsiniz .

romanya

5. Ünlü kayak merkezlerinden, efsanelere Romanya'nın Hollywood'u Braşov

Braşov eski Romen cazibesi ve modern şehir yaşamının mükemmel kombinasyonudur. Karpat Dağları ile çevrili ve gotikten rönesansa kadar büyüleyici bir mimari etkinin karışımı olan  tarihi kilise, müzeler moden cafeler ve daha pek çok şey planlayarak, birkaç gün geçirmek için harika bir yerdir.

braşov

Yapılışı sırasında ilginç hikayelere konu olan meşhur Lüteriyen kilisesi olan Kara Kilise'ye bir gezi ile başlayın. Şehir meydanındaki birbirinden farklı tarzdaki art kafelerde bir keyif kahvesi için. Teleferik ile muhteşem şehir manzaraları  yakalamak  ve Hollywood tarzı  Braşov tabelasına göz atmak için Tâmpa Dağı'na çıkın. Bir kış tatili planlıyorsanız civardaki kayak merkezlerine mutlak göz atın. Seyahat tarihleriniz 1 Aralık gününü kapsıyorsa Transilvanya’nın kuruluş kutlamalarını izlemeden dönmeyin.

Bize Sorun

Top