Loading…

Romanya Vatandaşı Olmanın Avantajları

ROMANYA VATANDAŞI OLMANIN AVANTAJLARI

 

Sayın ilgili,

 

Soy bağı ile Romanya vatandaşlığı hakkını kazanabilmeniz için; anne, baba veya aile büyüklerinden yalnız birisinin Romanya doğumlu olması yeterlidir. İlgili Kanuna istinaden, Romanya doğumlu olup çeşitli nedenlerle vatandaşlık hakkını kaybeden kişiler ve üçüncü nesile kadar olan çocukları ile torunları yeniden Romanya vatandaşlığını kazanma hakkına sahiptirler.

 

Romanya vatandaşı olmanızın sağladığı avantajlar:

 

​ Avrupa Birliği vatandaşı olmak.

 

​ Avrupa Birliğine üye ülkeler de serbest dolaşım hakkına sahip olmak.

 

​ Avrupa Birliğine üye ülkeler de ki ücretsiz eğitim hakkından faydalanmak.

 

​ Avrupa Birliğine üye ülkeler de ki vergi indirimlerden faydalanmak.

 

​ Avrupa Birliğine üye ülkelerde çalışma hakkı elde etmek.

 

​ Vatandaşı olduğu ülkede (Romanya) eşine oturum almak.

 

​ Türkiye’de 24 ay zaman süresince, Avrupa Birliğine üye ülkelerden satın aldığı aracı kullanabilmek.

 

​ Kendisinden sonra gelen aile bireylerinin de Avrupa Birliği vatandaşı hakkı elde etmesi (vatandaşlığı hakkı kazanan kişiden sonra yeni doğan aile bireyleri Avrupa Birliği vatandaşı oluyor).

 

​ Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında en ucuz maliyet ile vatandaşlık hakkını Romanya vermektedir.

 

İşlemlerinize başlayabilmemiz için öncelikle aile büyüklerinizin, Romanya’da ki bilgileri ile Türkiye’ye göç ettikten sonra ki soy bilgilerini eşleştirmemiz gerekmektedir.

 

Dedeniz, anneanneniz, babanız veya annenizin Romanya ile ilgili elinizde bulunan tüm belgelerinin birer örnekleri işlerimizi daha da kolaylaştıracaktır.

 

Bu nedenle, Romanya pasaportu, diploma, göç belgesi, muhacir belgesi veya tabiiyet beyannamesi ile Türkiye’de İlçe Nüfus Müdürlüklerinden temin edeceğiniz nüfus kayıt örneği, ölüm kayıt örneği varsa evlenme kayıt örneği ve size örneğini göndereceğimiz Türkiye’de Noterden düzenlenmiş vekâletnamenin aslını evraklara eklemeniz yeterli olacaktır.

 

Romanya doğumlu aile büyüklerinize ait elinizde yeterli belge mevcut değil veya eksik ise, aşağıda ki şekilde bir format oluşturup bizi bilgilendirmelisiniz.

 

Romanya’da araştırmasını yapacağımız kişinin;

 

-​ Adı Soyadı    :……………………………

 

-​ Doğum yeri    :……………………………

 

-​ Doğum tarihi    :……………………………

 

-​ Baba adı    :……………………………

 

-​ Anne adı    :……………………………

 

Araştırmamız tamamlandıktan sonra, Romanya resmi makamlarına sunulmak üzere gerekli harç ve vergiler yatırılıp başvuru dosyası hazırlanıyor. Yetkili makama teslim edilen dosyanızın incelemesi yapılıp ön onay geldikten sonra, ortaklaşa kararlaştırdığımız bir günde Bükreş’te sizinle buluşuyoruz. Bükreş’te ki personelimiz eşliğinde diğer evraklarla birlikte ilgili ofise başvuruda bulunuluyor. Romanya vatandaşlığı için her kişi şahsen başvuruda bulunmak zorundadır. İşlemler çoğunlukla aynı gün içinde tamamlanmakta. Fakat bazen yoğunluktan kaynaklanan sebeplerden dolayı sonra ki güne de sarkmaktadır.

 

Romanya vatandaşlığı numarası, dört ile oniki ay içersin de belli oluyor. Bu süre zarfında Romanya resmi makamlarının isteyeceği başka evraklar olur ise tamamlayıp dosyanıza eklenmesi için sizin adınıza veriyoruz.

 

Romanya vatandaşlığı numarasının yazıldığı sonuç belgesini size ulaştırdıktan sonra, Türkiye’de ikamet ettiğiniz şehrin bağlı olduğu Romanya Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğuna şahsen başvuruda bulunup, altı ay içinde randevu alıyorsunuz. Randevu gününde yemin törenine katılıyorsunuz. Yemin töreninde sizden tekrarlamanızı isteyecekleri Romence metni Bükreş’te ki başvuru işlemleriniz bittikten hemen sonra, ezberlemeniz için bir dosya içersin de veriyoruz. Romanya vatandaşlığı hakkını kesin kazandıktan sonra, doğum belgesini ve Romanya pasaportunu yine Türkiye’de ki Romanya Büyükelçilik veya Başkonsolosluğu aracılığı ile alıyorsunuz.

 

Mutlu bir gelecek için, bizi tercih ettiğinize teşekkür ediyoruz.

 

Saygılarımızla.

 

Bize Sorun

Top