Loading…

Transilvanya ile Orta Çağ’a Yolculuk

Transilvanya ile Orta Çağ’a Yolculuk

Kont Drakula'nın memleketi olarak bilinen, aynı zamanda Orta Çağ meraklılarını da heyecanlandıran Transilvanya, Romanya’nın batı ve orta kısımlarını kapsayan tarihi bir bölge. Balta girmemiş ormanları, Orta Çağ’dan bu yana iyi korunmuş yapıları ve filmlere konu olmuş gizemli şatoları ile bir gezgin için baş döndürücü rotalardan.

Küçük Kasabalardan Büyük Şehirlere

Yolculuğunuz için hazırladığınız çalma listelerine, muhteşem coğrafyasıyla eşlik eden bir tren yolculuğuna ne dersiniz? Transilvanya’yı ister arabayla ister trenle gezin, Transilvanya eşine az rastlanır doğasıyla sizi daha ilk andan büyülüyor. Köyleri masalsı, kasabaları şirin, şehirleri tarihi.

Braşov’un yakınlarında bulunan Bran Kalesi namıdiğer Darukla Şatosu, gezip görülecek listemizin ilk sırasında yer alıyor. Buradan da Braşov’a gitmemek olmaz. Orta Çağ mimarisini en iyi şekilde yansıtan Braşov, hem kış turizmi hem de şehir turizmi için çok uygun. Tarihi yerleri, kış sporlarına uygunluğu, festivallere ev sahipliği ve şehir yaşamı ile Braşov görülmeye değer bir şehir.

Peleş Şatosu ve muhteşem manzaraların adresi Sinaia şehri sıradaki durağımız. "Kapratların İncisi" bu şehir, Braşov'a trenle 1 saatlik uzaklıkta. Peleş Şatosu dışında görülmesi gereken, tarihin izlerini taşıyan onlarca yapısı var. Bu şehirde de kış turizmi yapabilir veya yazın trekking sporunu gerçekleştirebilirsiniz.

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NDEKİ UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Sighişoara şehrini görmeden olmaz. Harika bir kale içi yerleşimi olan Sighişoara, 16. yüzyıldan kalma rengarenk evleri ve sokaklarıyla vakit geçirilmesi en keyifli şehirlerden. Bu şehrin sokaklarında yiyip içmek bambaşka bir keyif.

Gezip görülmesi gereken yerleri say say bitmez Transilvanya, harika yerleşim yerleriyle, doğal güzellikleriyle ve Orta Çağ tarihini yaşatan yapılarıyla ayrılmayı bir an olsun düşünmeyeceğiniz bir bölge.

Nefes Kesici Manzalarıyla TRANSFAGARAŞAN Yolu

Transilvanya, ilgi alanı fark etmeksizin her kişiye hitap ediyor. Otomobil tutkunlarına ne gibi hitap edebilir derseniz, biz de sizlere muazzam manzaraları ve bir o kadar da muazzam virajlarıyla Transfagaraşan yolunu deneyimlemeyi ihmal etmeyin deriz. Ne de olsa boşuna "Top Gear" programı tarafından "Dünyanın En İyi Yolu" seçilmedi.

Rüya Gibi Festivaller

Yılın tüm zamanlarında yüzbinlerce turisti kendine çeken Transilvanya bölgesi, düzenlediği festivallerle de önemli bir odak noktası olmayı başarıyor. Bu festivallerin bazılarına göz atmayı ve deneyimlemeyi isteyeceğinizi düşünüyoruz.

Golden Stag Festival

Braşov kentinde düzenlenen Golden Stag Festival, organizasyon anlamında ikiye ayrılıyor. Önce şarkılar yarışıyor ve kazananlar belirleniyor, ardından uluslararası çapta ünlenen sanatçıların ve müzik gruplarının katılımıyla ödüller dağıtılıyor. Bu festival ile hem Braşov kentinin tarihi güzelliklerine hem de müziğe doymamak mümkün değil. Ağustos ayında düzenlenen bu festivali takviminize not düşmeyi unutmayın.

Transilvanya Uluslararası Film Festivali

Transilvanya bölgesinin en büyük şehri Cluj-Napoca'da düzenlenen uzun metrajlı film festivali ile kültürel anlamda gelişim kaydederken, Cluj-Napoca’nın mimari anlamda çeşitliliği ve tarih kokan müzeleriyle Orta Çağ’ı derinden hissedeceksiniz. 2020 yılında 29 Mayıs - 7 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek bu festivali aklınızın bir köşesine yazın.

Untold Festival

Elektronik müzik sevenlerin nefesini kesecek bu festival, Romanya’nın en büyük elektronik müzik festivali. Cluj-Napoca’da yer alan Cluj Arena’da düzenlenen bu festivalle çığır açan bir müzik ve dans deneyimine hazır olun.

Sighişoara Orta Çağ Festivali

Her yıl temmuz ayında gerçekleşen bu festivalle Orta Çağ'ı adeta yaşayacaksınız. Sighişoara şehir merkezindeki bu festivalle Orta Çağ gösterilerinin, müziklerinin, el sanatlarının ve kostümlerinin keyfine varacaksınız.

Bize Sorun

Top