Loading…

Sighişoara Romanyayı Ziyaret Etmek Için 5 Neden

Sighişoara, Romanya'nın Transilvanya bölgesindeki küçük bir şehirdir . 12. yüzyıla dayanan bir geçmişi vardır. Dönemin Alman zanaatkarlarının sayesinde peri masalından çıkmışcasına insanı büyüleyen bu renkli şehir UNESCO miras listesinde olmasına şaşırmamak gerek.

Arnavut kaldırımlı sokaklar, renkli binalar ve tam bir yaya dostu bir Old Townu ile  (Eski Kasaba) Sighisoara'ya aşık olmamak zor. Evet, fazla turistik bir yer. Ve evet, yaz aylarındaki kalabalık bunaltıcı olabiliyor, ancak yine de görülmeye değer.

1-Sighişoara 'nın Başka Hiç Bir Yerde Göremeyeceğiniz Renkli Sokakları

Sighişoara inanılmaz renklidir. Sanki kasabanın her yeri tropikal renkli boya yağmuruna tutulmuş gibidir. Aklınızın alabileceği her renkteki evler,kapılar, müthiş bir renk cümbüşü yaşatıp neşe verir.

Sighişoara

2-Küçük Ama Sevimli Kendine Çeken Kendine Özgü Havası

Surlarla çevrili bu tarihi kent, 3 ana caddeden oluşuyor. Sadece bir öğleden sonranızı ayırarak  herhangi bir sorun yaşamadan bütün şehri kolayca keşfedebilirsiniz.

Sighişoara

3- Sighişoara Tarihi bağlantılar şehri.

Eski bir Sakson şehri olmakla birlikte, III. Vlad'ın (ayrıca Vlad Tepes, Kazıklı Voyvoda ve Vlad Dracula olarak da bilinir) doğduğu yer olarak bilinmektedir. Vlad'ın babası yakınlardaki Eflak Prensliği’nin ( Wallachia) hükümdarı idi. Fakat Vlad doğduğunda Transilvanya'da sürgünde idi. Vlad'ın doğduğu ev hala duruyor ve Casa Dracula adında bir restorana ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca şehirde her yıl Orta Çağ meraklıları için Medieval Festivali yapılmaktadır. Kesinlikle müthiş bir atmosfer olan festivalde Orta Çağ kıyafetlerinin ihtişamı, dövüş turnuvaları gibi bir sürü geleneksel gösteri düzenlenmektedir.

Prens Charles bu küçük şehri birkaç defa ziyaret etmiştir ve orada kalmıştır.

4-Eşsiz Manzarası

Saat Kulesi'ni tırmanmak biraz yorucu olabilir. Ama yorulmanıza değecek eşsiz bir Sighişoara manzarası ile karşılacağınıza emin olabilirsiniz. Saat kulesinin bazı bölümleri 14. yüzyıla kadar uzanır. Tarihiyle ilgili bilgilendirmeleri okuduğunuzda ve manzarayı gördüğünüzde niçin inşa edilmiş olabileceğini de anlayabilirsiniz.

Sighişoara

5- Sıradanlığın içinde kaybolmuş mücevherler

Sighişoara turistik bir şehirdir. Romanya'nın bir çok şehrinde karşılaşacağınız aynı magnetleri ve Drakula tişörtlerini,sahte vampir dişlerini satan bol miktarda turistik dükkan bulacaksınız. Ancak biraz daha ayrıntılı gezerseniz, burada harika ürünlerde bulabilirsiniz. El yapımı ürünleri  seviyorsanız  İnternational Cafe'deki galeriye göz atın. Burada yaşayan bir aile ve arkadaşları elle oyulmuş ahşap ürünler ve eşsiz seramikler üretiyor ve satıyorlar.

Tüm bunların dışında şehirdeki gotik mimarisiyle büyüleyen Hill Kilisesini, eski Alman mezarlığını da ziyaret listesinize eklemeyi unutmayın.

Daha fazla bilgi için Unesco web sitesi buradan ulaşabilirsiniz.

Romanya Transilvanya bölgesi hakkındaki diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bize Sorun

Top